Noter Onaylı Tercüme Hizmeti

Noter Onaylı Tercüme Nedir?

Noter onaylı tercüme, bir belgenin güvenilir ve konusunda uzman yeminli tercümanlar tarafından aslına birebir uygun bir şekilde çevrilmiş olduğunu yasal olarak kanıtlayan belgedir.

Eğer bir tercümede noter onayı yoksa tercümenin güvenilirliği yasal olarak ispatlanmamış demektir.

Noter onaylı tercüme ile yeminli tercüman onaylı tercüme farklıdır. Bir belgenin sadece yeminli tercüman tarafından onaylanmış olması isteniyorsa, yeminli tercüman imzası ve kaşesi yeterlidir.

Eğer tercümenin noter onaylı olması şart koşulduysa önce yeminli tercüman tarafından imzalanıp kaşelenmesi, sonra yeminli tercümanın bağlı bulunduğu noter tarafından noter onayı verilmesi gerekmektedir.

Eğer apostil onayı olması gerekiyorsa, belgenin önce yeminli tercüman tarafından imzalanıp kaşelenmesi, sonra noter tarafından onaylanması, daha sonra illerde valilik tarafından, ilçelerde ise kaymakamlık tarafından apostil işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Bir belgenin noter onaylı mı olacağı yoksa sadece yeminli tercüman onaylı mı olacağı, belgenin verileceği kuruma göre değişiklik gösterir. Bazı kurumlar bazı belgeler için sadece yeminli tercüman onayı isterken bazı kurumlar belgenin noter onaylı olmasını şart koşabilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?